Wybierz swój język

 Uczestnicy "Siódmej Międzynarodowej Konferencji Ochrony Orła Cesarskiego Aquila Heliaca", Bratysława, Słowacja, 02-05 października 2013.W dniach 02-05 października w Bratysławie na Słowacji miała miejsce 7 międzynarodowa konferencja dotycząca ochrony orła cesarskiego Aquila heliaca zorganizowana przez organizację "Ptaki Szponiaste Słowacji". Zgromadziła ona badaczy tego gatunku z całej Europy oraz Rosji.

Orzeł cesarski to niezwykle rzadki gatunek ptaka szponiastego w całej Europie. Jego tutejszy areał rozciąga się przez centralną, południową i południowo-wschodnią część naszego kontynentu, wszędzie jednak pozostając skrajnie nielicznym ptakiem lęgowym. Największe populacje zamieszkują Węgry (150-160 par) i Słowację (70-75 par). W pozostałych krajach (Serbia, Macedonia, Austria, Czechy, Albania, Turcja i inne) liczebność nie przekracza kilku do kilkudzisięciu par. Dopiero dalej na wschód, poza Europą, gatunek ten staje się liczniejszy. Tak niewielka liczebność europejskiej populacji jest rezultatem utraty siedlisk z jednej strony, jak i długiego okresu prześladowań tych pięknych ptaków przez człowieka. W ostatnich latach jednakże odnotowano niewielki wzrost liczebności tego gatunku, a to głównie za sprawą szeroko zakrojonych prac ochroniarskich. Niestety jego przyszłość jest nadal niepewna. Duża śmiertelność tych ptaków spowodowana jest głównie stosowaniem nieizolowanych słupów linii wysokiego napięcia. Od niedawna dopiero udaje się przekonać koncerny energetyczne do stosowania nowszych, bezpieczniejszych dla ptaków rozwiązań. Drugim zagrożeniem jest trwające prześladowanie przez człowieka. Corocznie odnotowuje się przypadki strzelania do tego chronionego gatunku. Oprócz tego dużym problemem jest wykładanie zatrutej padliny, wykładanej czasami nawet w pobliżu ich gniazd.

Uczestnicy konferencji przedstawili status gatunku w poszczególnych krajach. Niemałą sensację wzbudziła tutaj prezentacja z Rosji, gdzie w rejonie Ałtaju są miejsca, z którego podziwiać można nawet 8 czynnych gniazd orła cesarskiego. Postanowieniem końcowym konferencji było dalsze zacieśnianie międzynarodowej współpracy w celu eliminacji zagrożeń i polepszenia statusu tego gatunku w Europie.

Więcej o konferencji można przeczytać na jej oficjalnej stronie.

Firma "Aquila" zaprezentowała swoje produkty: dataloggery oraz innowacyjny system pasków mocujących, jak również możliwości oprogramowania "Aquila System".

Serdecznie dziękujemy za fantastyczną organizację i przemiłą atmosferę!

 

 

 

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.