Wybierz swój język

Makar to kolejny bielik sfotografowany podczas zimowej wędrówki. Fot. Siergiej Domaszewski.Nasze loggery funkcjonować potrafią również w niekorzystnych warunkach zimowych. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie ptaka w terenie i sprawdzenie, jak mu się w tych teoretycznie niekorzystnych warunkach wiedzie. Jest to dodatkowo świetna okazja do nawiązywania międzynarodowych kontaktów i wymiany doświadczeń na polu ochrony przyrody, a nawet poza nim.

I tak właśnie 2 lutego ukraiński uczony, Pan Siergiej Domaszewski, korzystając z danych udostępnionych przez rosyjskiego uczonego, Pana Rinura Bekmansurowa, miał możliwość sfotografować w swojej ojczystej Ukrainie Makara - młodego bielika Haliaeetus albicilla. Ptak został wyposażony w nasz 33-gramowy datalogger latem 2018 roku w Rezerwacie Wołżańsko-Kamskim, a na zimę udał się w okolice Kijowa, gdzie został sfotografowany. W linii prostej odległość od gnaizda wynosi zaledwie ok. 1300 km, jednak dane telemetryczne wskazują, że podczas migracji ptak pokonał ponad 3600 km.

Losy Makara i pozostałych bielików wyposażonych w nasze loggery można śledzić na stronie Rosyjskiej Sieci Badań i Ochrony Ptaków Szponiastych.

Trochę wcześniej, bo w październiku 2018 roku inny bielik z Rosji z naszym loggerem został przypadkowo sfotografowany na Białorusi, a informacje o obserwacji opublikowane na portalu społecznościowym.

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.