Wybierz swój język

Przepiękne i jakże egzotyczne zdjęcie z prac ochroniarskich w dalekim Omanie. Foto: Mike McGradyTrwa zima. Większość wyposażonych w nasze loggery ptaków przebywa w odległych, ciepłych krajach. Dla nas okres ten to intensywne przygotowania do nadchodzącego sezonu. Testujemy kolejne ulepszenia w naszych urządzeniach, a dotychczasowe rozwiązania okazują się z powodzeniem funkcjonować na ptakach. Urządzenia na bieżąco przesyłają dane, a jedynym problemem, jaki napotykamy, związany jest z całkowitym brakiem zasięgu telefonii komórkowej w miejscach przebywania ptaków, czyli z czynnikiem, na który mamy niewielki wpływ.

 

 

 

Taką sytuację mamy obecnie w przypadku rosyjskich rybołowów, które zdały się zaszyć w odludnych miejscach w Egipcie i Angoli, aczkolwiek raz na jakiś czas dają znaki życia. Świetnie funkcjonują za to urządzenia ze ścierwnika w Omanie (4407 koordynatów od ponad roku) i orła stepowego o imieniu Ada z Rosji, który zimę spędza w Etiopii (2860 koordynatów od lata). Jak się jednak okazuje nasze najnowsze rozwiązania radzą sobie świetnie nie tylko w ciepłym klimacie, ale, co nas bardzo cieszy, także w surowych warunkach zimowych na naszych szerokościach geograficznych. Czeski bielik bez żadnych przerw, choć z mniejszą częstotliwością (2735 koordynatów od maja 2016), przesyła regularnie dane spędzając zimę w Polsce. Podobnie ma się sytuacja z rosyjskim bielikiem, który przez Białoruś zawędrował na Ukrainę (1533 koordynaty od lata). Trochę gorzej wygląda sytuacja starszych modeli, które pracują już dwa lata - estoński myszołów o imieniu Kordian (1702 koordynaty od września 2015) przestał nadawać, ale mamy nadzieję, że niedługo wznowi transmisję, jak to ma miejsce w przypadku innego rosyjskiego bielika - Włada - który drugą zimę spędza w miejscu pozbawionym telefonii komórkowej w Rosji i z którym odzyskaliśmy właśnie kontakt po tym, jak ptak się przemieścił (2520 koordynatów od lata 2015).

W styczniu w Omanie założono nasz logger na kolejnego orła stepowego. Jest to dwuletni ptak, który powinien niedługo rozpocząć wiosenną wędrówkę na lęgowiska. W tym roku postaramy się uruchomić w naszym serwisie mapę jego migracji. Informacje o jego pobycie można również znaleźć na blogu poświęconemu ścierwnikom.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.