Wybierz swój język

Powoli robi się ciasno na mapie, na której trzeba zmieścić taką ilość danych."Nadejszła wiekopomna chwila"! Tak sparafrazować można słowa słynnego bohatera słynnej komedii. Po okresie testów naszych nowych loggerów przyszedł czas na ich zastosowanie w praktyce. I udało się - w dniu wczorajszym pierwszy logger przesłał 300 koordynatów w ciągu całego dnia! Jego "nosicielem" jest samiec rybołowa Pandion haliaetus w Rosji. Logger nadawał przez cały dzień z częstotliwością 1 fiksa co 3 minuty, co na koniec dnia dało łączną i okrągłą liczbę 300 koordynatów. Taka technologia otwiera całkiem nowe możliwości przed światem nauki, dzięki niej bowiem można poznawać nie tylko odwiedzane przez zwierzęta miejsca, ale określać ramy czasowe ich dziennej aktywności.

Dotychczas nie słyszeliśmy nigdy o przypadku, żeby jakiekolwiek zwierzę na tej planecie było przez tak stosunkowo długi okres czasu tak często monitorowane. Na rynku są co prawda urządzenia oferujące dużo większe ilości danych (nawet co sekundę), jednak w takim trybie funkcjonują one przez odpowiednio krótszy czas (ok. 1 godziny) i są często kilkukrotnie droższe. Co warte w tym przypadku podkreślenia to fakt, że po tym czasie wspomniane urządzenia przestają funkcjonować, bowiem po tak intensywnym funkcjonowaniu ich baterie ulegają rozładowaniu i potrzebują czasu na ponowne naładowanie. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych może to zająć nawet kilka dni.

Nasz logger na koniec dnia wykazywał marginalne wręcz zużycie baterii i następnego ranka był w pełni gotowy do dalszej pracy. Na przykład na kolejne 300 fiksów.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu z nami!

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.