Orlikowa "Pierwsza dama" - dwudziestoletnia samica orlika grubodziobego wyposażona w datalogger "Aquila".Miło nam poinformować, że firma "Aquila" nie przestaje wspierać badań nad ochroną orlików grubodziobych. W tym roku w nasze dataloggery wyposażono 5 ptaków znad Biebrzy, z czego trzy to młode orliki grubodziobe, a jeden to młody mieszaniec. Piąty z kolei datalogger przypadł w udziale pierwszej od wielu lat samicy.

Jest to ptak wyjątkowy, jego wiek określany jest na ok. 20 lat i już w 1999 roku jako dorosły osobnik wyposażony został w jeden z pierwszych nadajników satelitarnych w odległym o 10 km od obecnego rewirze. Nadajnik ten według nieoficjalnych danych był najdłużej funkcjonującym nadajnikiem naszej planety. Obecnie niedziałający już został zamieniony na nowy model dataloggera naszej produkcji, pierwszego dnia dostarczając zaskakujących danych, samica bowiem wyprawiła się na kilkudziesięcio kilometrową wycieczkę po Dolinie Biebrzy. Jej partnerem w tym roku był orlik krzykliwy i właśnie ich potomek to wspomniany wcześniej i wyposażony w nasz datalogger mieszaniec. W przypadku samicy z jej dataloggera jesteśmy szczególnie dumni, jako że istniały uzasadnione obawy o to, jak urządzenie będzie się sprawowało. Samica bowiem przez długi okres lęgowy praktycznie nie schodzi z gniazda, do którego dociera niewiele światła słonecznego, co mogło negatywnie wpływać na stan naładowania akumulatorów. Okazało się jednak, że urządzenie funkcjonowało bez zarzutów rejestrując dane, a jedynym mankamentem pozostawał słabej jakości zasięg biebrzańskiej telefonii komórkowej.

Zapraszamy jesienią na nasz portal poświęcony ochronie orlika grubodziobego, na którym prezentować będziemy wędrówkę wszystkich wyposażonych w nasze dataloggery orlików - dorosłej samicy i czterech młodych znad Biebrzy oraz jednego młodego orlika grubodziobego z odległej Zachodniej Syberii. Więcej informacji o ochronie orlika grubodziobego znajdziecie Państwo na naszym orlikowym portalu.

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.