Ten myszołów za cel tej wiosny obrał bicie światowych rekordów przelotu dla swojego gatunku.Okres migracji u ptaków to czas pokonywania dużych, a dla niektórych gatunków wręcz niewyobrażalnych, odległości. W tym względzie myszołowa zwyczajnego Buteo buteo nie można zaliczyć do rekordzistów. Co prawda nie prowadzi się na tym gatunku szeroko zakrojonych badań, jednak nie od dziś wiadomo, że na zimę udaje się on zazwyczaj w rejony niezbyt odległe od miejsc lęgowych. Z tego też względu jako niecodzienną można uznać tegoroczną migrację wyposażonego w nasz datalogger ptaka. Zapragnął on chyba na trwale zapisać się w annałach badań dla tego gatunku ustanawiając rekordy w ilości przebytych kilometrów. Na chwilę obecną od 1 marca wynosi ona 9044 km, co daje średnią ponad 88 km dziennie i 2261 km miesięcznie. Oczywiście są to jedynie dane "w linii prostej" i nie uwzględniają na przykład takich manewrów, jak krążenie.

Powyższe wyliczenia uzyskano dzięki zamieszczonym na naszym portalu szczegółowym statystykom, które dostępne są bez dodatkowych opłat po zakupie loggerów w naszej firmie.

W tym roku Kordian, bo takie nadano mu imię, odwiedził już 7 krajów, co może nie jest wielkością imponującą, jednak w tym rejonie świata warte jest odnotowania.

Migrację Kordiana można na bieżąco śledzić na stronie estońskiego projektu od września 2015 roku.

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.