Mike McGrady, ścierwnik i nasz logger. Foto: Mike McGrady.Powoli i systematycznie rośnie liczba gatunków ptaków, które wyposażone zostały w dataloggery naszej firmy. W połowie stycznia do listy dołączyły pierwsze w historii firmy sępy - ścierwniki Neophron percnopterus. Dwa młode ptaki tego gatunku otrzymały nasze 33 gramowe urządzenia w odległym Omanie, gdzie badania nad tym zagrożonym gatunkiem prowadzi Pan Mike McGrady wraz ze swoim zespołem.

U ścierwników, podobnie jak u wszystkich gatunków sępów, w ostatnich latach notowany jest spadek liczebności na całym obszarze ich występowania, to jest od Hiszpanii aż do Środkowej Azji (północna granica zasięgu) oraz Afryki i Indii (południowa granica zasięgu). Oman to jedno z ważniejszych miejsc występowania tego gatunku, zarówno dla ptaków lęgowych, jak i migrujących.

Niestety i w tym wypadku dość szybko przekonaliśmy się, jak trudno jest tym ptakom przetrwać. W niecały miesiąc po założeniu jeden ze ścierwników został znaleziony martwy po tym, jak jego logger przez tydzień wskazywał na jeden punkt na mapie. Obecnie trwają zabiegi mające na celu ustalenie przyczyn jego śmierci.

Więcej na temat projektu można przeczytać na blogu poświęconym ścierwnikom oraz na stronie zaangażowanej w projekt Fundacji Ochrony Sępów.

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.