Wyposażony w nasz logger, jak widać prawie niewidoczny, dzięki czemu stawiający mały opór powietrza podczas lotu. Foto: N. Bhatt.Oto kolejny raport z funkcjonowania naszych urządzeń.

 

Bielik Haliaeetus albicilla

Wład - rosyjski bielik - zakończył nadawanie po ponad 5 latach funkcjonowania. Tak więc -1 w porównaniu z poprzednim raportem. (dodane 06.04.2021) A jednak coś tam jeszcze Wład przesyła.

W 2016 roku założono 2 loggery. Oba zakończyły transmisję w zeszłym roku. -2 w porównaniu z poprednim raportem.

W 2017 roku założono jedno urządzenie i obecnie kończy ono czwarty rok nadawania. Bez zmian w porównaniu z ostatnim raportem.

W 2018 roku 11 ptaków tego gatunku otrzymało nasze loggery w różnych częściach Rosji i dziś 7 z nich właśnie kończy trzeci rok nadawania. Tu też bez zmian.

W 2019 roku wyposażono 11 ptaków. 8 działa do dziś. Bez zmian.

W 2020 roku wyposażono 6 ptaków. 4 loggery działają do dziś.

Losy części z nich można śledzić na stronie RRRCN.

Orzeł cesarski Aquila heliaca

Eagnatz - samica z Austrii zrobiła nam psikusa i zdjęła logger. Nadawał on jeszcze czas jakiś po upadku. W sumie funkcjonował ponad 3 lata. Samica ma się dobrze i lata już bez niego. -1 w porównaniu z poprzednim raportem. (dodane 23.04.2021) cóż, 4 letni logger po przeleżeniu całej zimy na ziemi znowu nadaje.

Dwa loggery z 2017 roku kończą właśnie czwarty rok pracy w Rosji. Tak więc bez zmian.

W 2018 roku dołączyła do nich kolejna piątka. 3 działają do dziś, a jeden jeszcze w styczniu nadawał niestety tylko z jednego miejsca. Jeśli jego sytuacja się nie wyjaśni, -1 w porównaniu z poprzednim raportem.

W 2019 roku kolejne 10 ptaków otrzymało loggery, z czego do dziś 5 zmarło, a jeden nie nadaje od grudnia. Odzyskać udało się kolejny logger. -2 w porównaniu z poprzednim raportem.

W 2020 roku ponownie założono jeden z odnalezionych loggerów na młodego ptaka. Działa do dziś.

Losy części z nich można śledzić na stronie RRRCN.

Orzeł stepowy Aquila nipalensis

Z 10 loggerów założonych w 2018 roku siedem działa do dziś. Do 2 martwych ptaków dołączył trzeci, prawdopodobnie zjedzony w Indiach. -1 w porównaniu z poprzednim raportem.

Na 11 loggerów z 2019 roku w zeszłym nastąpił prawdziwy pogrom - życie straciły 2 ptaki, następne 3 przestały nadawać i ich los pozostaje nieznany. Co poniekąd zazębia się z daymi światowymi potwierdzającymi gwałtowny spadek populacji. Poprzednie 2 lata naszych badań zdawały się temu przeczyć. Tak więc -5 w porównaniu z poprzednim raportem.

W 2020 roku założono 5 loggerów. 4 nadają do dziś.

O orłach stepowych więcej można przeczytać na blogu oraz śledzić na stronie RRRCN.

Orzeł przedni Aquila chrysaetos

Tonička ma się dobrze. Jej logger też, od 2018 roku. Bez zmian.

Orlik grubodzioby Aquila clanga

W 2019 roku oznakowano 5 ptaków. Dwa zmarły w zeszłym roku.

Ścierwnik Neophron percnopterus

W 2020 roku wyposażono 4 ptaki. Loggery działają do dziś.

W projekcie AQC:

 • Kolejny owoc badań orlików grubodziobych
  Opublikowano kolejną pracę poświęconą badaniom orlików grubodziobych Aquila clanga. Tym razem dotyczy ona zagadnienia migracji europejskiej populacji tego gatunku. W badaniach wykorzystano...
 • Zadira nie żyje
  Niestety jest i smutna wiadomość - jeden z rosyjskich orlików grubodziobych nie przeżył migracji. Ptak o imieniu Zadira przyszedł na świat w zeszłym roku i jeszcze na gnieździe został...
 • Orliki grubodziobe wracają z zimowisk
  Koniec zimy. Nietypowej, bo bardzo łagodnej. W tym roku ptaki dużo wcześniej powracają na swoje lęgowiska. U orlików grubodziobych jednak wszystko wydaje się bez zmian. I nic dziwnego,...

W leśniczówce "Grzędy":

 • Nature holidays on Grzędy
  The rush of spring tourist visit is history now, the summer holidays are right before us. The Biebrza season is at its best. Every life form is occupied with extending its species. The effects are...
 • Spring is coming!
  Finally it got hot and sunny after winter. With it the birds showed up in Biebrza's forests, fields and gardens. The ones that will stay to bring joy in everyday's existance here as well as the...
 • Merry Christmas

Portal GPS | Grzędy | Galeria | Projekt AQC | Baza obserwacji | Kontakt

Copyright © Aquila 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.