Aquila - System wspierania badań naukowych - Strona główna http://www.aquila-it.pl/pl/component/content/?view=featured Sat, 23 Jun 2018 02:07:37 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Orły cesarskie wróciły z zimowisk http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/143-orly-cesarskie-wrocily-z-zimowisk http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/143-orly-cesarskie-wrocily-z-zimowisk

Timosza szczęśliwie przetrwał zimę i wraca na lęgowiska. Foto: Michaił Koriepow.Miłe wieści z Rosji. Wyposażony w nasz 33 gramowy logger GPS/GSM orzeł cesarski (Aquila heliaca) o imieniu Timosza przeleciał szczęśliwie z zimowiska i był obserwowany na granicy Północnej Osetii i Inguszetii. Ptak ma się dobrze, a logger nadaje.

Podobnie ma się sytuacja pozostałej czwórki młodych orłów cesarskich z rejonu Uljanowska, które w zeszłym roku otrzymały nasze nadajniki. Oby tak dalej!

Więcej informacji na temat znajdziecie Państwo na blogu koordynatora projektu.

]]>
biuro@aquila-it.pl (Kordian Bartoszuk) Wyróżnione Informacje O firmie Wed, 02 May 2018 07:16:00 +0200
Aktualności z naszych loggerów http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/140-aktualnosci-z-naszych-loggerow http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/140-aktualnosci-z-naszych-loggerow

Operacja zakładania naszego dataloggera na sępa plamistego. Foto: Virginia Racioppi.Idzie wiosna, czas więc najwyższy na garść najświeższych informacji z naszej firmy.

W zeszłym roku w różnych częściach świata założono nasze nadajniki na różne gatunki ptaków. Do tego wiele już działających nadajników kontynuowało przesyłanie danych, co cieszy nas szczególnie, gdyż główny nacisk kładziemy właśnie na długotrwałą funkcjonalność.

]]>
biuro@aquila-it.pl (Kordian Bartoszuk) Wyróżnione Informacje O firmie Sun, 04 Mar 2018 07:16:00 +0100
Pierwszy kondor z Argentyny nadaje... nareszcie! http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/136-pierwszy-kondor-z-argentyny-nadaje-nareszcie http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/136-pierwszy-kondor-z-argentyny-nadaje-nareszcie

Jak sama nazwa wskazuje, ptaszek to mały nie jest. Jeśli trzecia osoba trzyma kartkę, to dwie pozostałe dadzą radę rozłożyć jedynie połowę tego olbrzyma. Foto: J. GuidoTrudo powiedzieć, czy ta historia jest pozytywna, czy negatywna. Dla nas z pewnością ciekawa: w 2016 roku podjęliśmy współpracę z grupą argentyńskich ornitologów. Celem współpracy dla nas było przetestowanie loggerów na kontynencie południowoamerykańskim. Pierwsze próby okazały się niewypałem i to głównie za sprawą niejasnych umów między operatorami usług gsm. Po serii testów i niepowodzeń udało się na tyle dostosować łączność gsm, że otrzymaliśmy pierwsze testowe dane z nowego dla nas kontynentu. Następny krok był już oczywisty i w listopadzie w datalogger naszej produkcji wyposażony został pierwszy kondor wielki Vultur gryphus. Jest to prawdziwy latający gigant i jeden z największych ptaków naszej planety, osiągający rozpiętość skrzydeł do 320 cm i wagę 15 kilogramów. Nasza radość trwała jednak nadzwyczaj krótko, bowiem tuż po uwolnieniu kondor poleciał w tereny znajdujące się poza zasięgiem sieci komórkowych. W taki oto sposób słuch o nim zaginął. A wczoraj sensacja - ptak się odnalazł! Po prawie roku latania z dala od cywilizacji pojawił się wreszcie w zasięgu i przesłał pierwsze dane, sprawiając niezwykłą przyjemność nie tylko nam (logger działa!), ale też i naszym argentyńskim koleżankom i kolegom (ptak żyje!). Ameryka Południowa zdobyta! Choć to może przyczułek zaledwie.

]]>
biuro@aquila-it.pl (Kordian Bartoszuk) Wyróżnione Informacje O firmie Tue, 05 Sep 2017 07:16:00 +0200
Wład nadaje 3 rok http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/133-wlad-nadaje-3-rok http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/133-wlad-nadaje-3-rok

Wyposażony w nasz datalogger samiec bielika o imieniu Wład rozpoczął właśnie 3 rok przesyłania danych.Miła wiadomość dotarła do nas z Darwińskiego Rezerwatu Przyrody w Rosji - wczoraj wyposażony w nasz datalogger bielik Haliaeetus albicilla rozpoczął trzeci rok przekazywania danych.

Samiec bielika urodzony tam w 2015 roku został dnia 28 czerwca 2015 roku zaobrączkowany na gnieździe. Założono mu również nadajnik naszej firmy oraz nadano imię Wład. Od tego czasu logger dostarczał danych o lokalizacji ptaka, a dnia wczorajszego logger rozpoczął 3 rok przesyłania danych.

Władowi życzymy długich lat życia!

]]>
biuro@aquila-it.pl (Kordian Bartoszuk) Wyróżnione Informacje O firmie Fri, 30 Jun 2017 07:16:00 +0200
Myszołów bije rekordy http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/130-myszolow-bije-rekordy http://www.aquila-it.pl/pl/strona-glowna/11-o-firmie/informacje/130-myszolow-bije-rekordy

Ten myszołów za cel tej wiosny obrał bicie światowych rekordów przelotu dla swojego gatunku.Okres migracji u ptaków to czas pokonywania dużych, a dla niektórych gatunków wręcz niewyobrażalnych, odległości. W tym względzie myszołowa zwyczajnego Buteo buteo nie można zaliczyć do rekordzistów. Co prawda nie prowadzi się na tym gatunku szeroko zakrojonych badań, jednak nie od dziś wiadomo, że na zimę udaje się on zazwyczaj w rejony niezbyt odległe od miejsc lęgowych. Z tego też względu jako niecodzienną można uznać tegoroczną migrację wyposażonego w nasz datalogger ptaka. Zapragnął on chyba na trwale zapisać się w annałach badań dla tego gatunku ustanawiając rekordy w ilości przebytych kilometrów. Na chwilę obecną od 1 marca wynosi ona 9044 km, co daje średnią ponad 88 km dziennie i 2261 km miesięcznie. Oczywiście są to jedynie dane "w linii prostej" i nie uwzględniają na przykład takich manewrów, jak krążenie.

Powyższe wyliczenia uzyskano dzięki zamieszczonym na naszym portalu szczegółowym statystykom, które dostępne są bez dodatkowych opłat po zakupie loggerów w naszej firmie.

W tym roku Kordian, bo takie nadano mu imię, odwiedził już 7 krajów, co może nie jest wielkością imponującą, jednak w tym rejonie świata warte jest odnotowania.

Migrację Kordiana można na bieżąco śledzić na stronie estońskiego projektu od września 2015 roku.

]]>
biuro@aquila-it.pl (Kordian Bartoszuk) Wyróżnione Informacje O firmie Sat, 24 Jun 2017 07:16:00 +0200